Varíme Paleo

Ajvar – balkánsky paprikový dip

 

vhodné pre: klasické paleo
potenciálne problematické suroviny: paprika, baklažán, paradajky

IMG_7001_chromAjvar som chcela pripraviť k čevepčiči. Že rýchlovka to bude. Vymiešať upečené papriky s upečeným baklažánom. Avšak ako som sa presvedčila, opak je pravdou. Príprava ajvaru vyžaduje čas a trpezlivosť. Zároveň však je tento proces silným kulinárskym zážitkom. Je to ako malý zázrak. Pozorovať ako sa nevýrazná chuť, farba a konzistencia zmesi papriky, baklažánu a cesnaku s dĺžkou varenia mení na niečo úplne fantastické. Počas varenia som sa s malou lyžičkou musela znovu a znovu vracať k hrncu, aby som znova a znova ochutnala, a ako som ochutnávala tak vo mne rástla a rástla taká krásna eufória. Klobúk dole pre tým, kto toto prvýkrát uvaril.

Tu nájdete krásny článok a fotoreport o príprave ajvaru, ktorý som úplne náhodou objavila a stojí za pozretie.

Čo potrebujeme (cca 3,5 dcl + to, čo som odjedla behom varenia):

1 stredne veľký (cca 350 g) baklažán
900 g sladkej červenej kapie
1,5 čajovej lyžičky himalájskej soli + na dochutenie
5 strúčikov cesnaku, pretlačený
1,5 polievkovej lyžice bieleho vinného octa
75 ml olivového oleja + na vymastenie plechu
mleté čierne korenie

Príprava:

Rúru vyhrejeme na 200 st. Celzia.

Papriku a baklažán umyjeme, osušíme a poukladáme na olejom vymastený plech. Papriky pečieme cca 30 minút, kým nemajú na sebe čierne pľuzgiere (tento krok sa často nahrádza grilovaním). Upečené papriky dáme do igelitového sáčku/tašky, ktorý uzatvoríme a necháme ich oddychovať cca 15 minút. Sáčok môžeme nahradiť hrncom, ktorý prikryjeme pokrievkou a obalíme utierkou. Baklažán ďalej pečieme cca 15 minút, kým bude úplne mäkký. Necháme taktiež vychladnúť.

Papriky aj baklažán ošúpeme. Z paprík odstraňujeme pri lúpaní vodu.

Papriky a baklažány dáme do mixéra a rozmixujeme (nie úplne do hladka).

Zmes preložíme do hrnca, pridáme zvyšné suroviny (pri pridávaní oleja zmes miešame) a varíme odkryté na miernom plameni za pravidelného miešania približne 2 hodiny. Zmes na konci musí byť hustá, všetky ingrediencie v nej sa musia ako keby spojiť v jednu hmotu. Farba zmesi bude mať oranžový nádych. Avšak, ubezpečujem vás, že je koniec varenia, poznáte aj podľa chuti.

Necháme vychladnúť. Zmes môžeme uchovávať len tak, pričom ju čo najskôr spotrebujeme. Alebo ju preložíme do čistých sklenených pohárov a zalejeme olivovým olejom. Takto vydrží v chladničke dlhšie. Alebo sa môže sterilizovať.

IMG_6839_chromIMG_6850_chrom

IMG_6887_chromIMG_6889_chromIMG_6925_chromIMG_6930_chromIMG_7001IMG_7051_chromIMG_7084_chrom

Print Friendly

Tagged , ,

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *