Varíme Paleo

ĽUDIA A PALEO

Monika Niková, Slovensko, (12. február, 2015)

Pred vyše rokom som pri pokladni v kníhkupectve siahla po veľmi peknej knihe . Platila som , a tak som ju ani neotvorila, len som si ju priložila k nákupu . Bolo to Moderné paleo . Čierny podklad a červená feferónka . Nádhera . Doma som ju preštudovala, a aj som si podčiarkovala zaujímavé veci . Som mäsožravec a tak sa mi to páčilo . Úplne som tomu prepadla . Zo dňa na deň som sekla s chlebom,  zemiakovými chipsami, ryžou a cestovinami . Aj rodina sa pridáva, ale len niekedy . Ale je badať, že sa niečo v našom jedálničku mení . Teraz som bola na preventívnej prehliadke u lekára a čuduj sa svete cholesterol OK , hoci ráno jedávam vajíčka a nepohrdnem ani slaninou . Pred tým to boli vločky a jogurtíky a cholesterol bol vyšší . Cítim sa super a nie som nikdy unavená . Stále makám a behám s našou fenkou . Niekedy je problém odolať svokrinej štrudle ale chipsy ani náhodou . K telke zobem sušenú zeleninu . Je to super a ani deti sa tomu nebránia . Už som nasušila aspoň 4 veľké poháre .

Stále sa zlepšujem vo vedomostiach a v receptoch .

Prajem Vám veľa zdravia. MN

Róbert Šarudy, (9. február, 2014)

Dobrý deň p. Ďuranová,

volám sa Róbert Šarudy a takouto formou vám chcem poďakovať zato, že zverejňujete na stránke varimepaleo.sk tie úžasné recepty.

S manželkou sme v treťom týždni testovania Paleo životosprávy. Na základe odporúčania našich známych sme prečítali knihu od Robba Wolfa – Paleo the original diet solution. Kniha ma veľmi oslovila, najmä že sa zaoberá stravovaním na úrovni enzýmov a hormónov z chemického hľadiska a poskytujú sa tam praktické informácie.

Vaše recepty nám pomáhajú zdravšie variť a zatiaľ sú výsledky úžasné. Prestal som mať inzulínové výkyvy s absťákmi na sladkosti. Toto bol u mňa problém nakoľko som za deň po hlavných jedlách spásal kopec keksov a sladkostí. Teraz som už tri týždne nemal žiadnu sladkosť z obchodu. Upravili sa mi porcie a prestávam jesť do pocitu plnosti. Taktiež po jedle nemám únavové stavy. Schudol som zo 78 kg na 74,5 kg, najmä na bruchu v oblasti pasu – čo je pre mňa veľké plus nakoľko trénujem na 60 km ultramaratón. A vždy keď idem nakupovať potraviny vyberám suroviny podľa vašich receptov :)

Tak vás povzbudzujem aby ste neprestávali robiť túto činnosť. Vaše recepty je radosť pozerať, keďže aj fotky sú kvalitné a ešte väčšia radosť je zjesť tie chutné pokrmy.

S pozdravom,
R.

Eva Andrašková, Washington DC, USA (7. február, 2013):

Keď som pred ôsmimi rokmi prišla na školu do Spojených štátov, moje stravovanie sa odrazu radikálne zmenilo. Potraviny, na ktoré som bola zvyknutá na Slovensku a rôznorodá zelenina a ovocie zo záhrady mojej mamy sa mi náhle stratili z jedálnička. Nahradiť som ich musela rýchlou stravou dostupnou v univerzitnom kampuse. Myslím, že som si ani sama neuvedomovala aké to všetko môže mať následky… až pokiaľ nenastali zdravotné problémy. Ako prvé si to odniesli zuby. Vždy som bola jedna z tých šťastnejších ľudí, ktorí nikdy nemali zubné kazy, zuby boli rovné a biele – teda až do spomínaného presunu cez oceán a zmeny stravy… Po zuboch mi však nastali ešte vážnejšie problémy a dostala som čo dermatológovia nazývajú dyshydriotický ekzém. Je to veľmi bolestná a škaredá forma ekzému na dlaniach alebo i dolných končatinách. V noci som sa budila na bolesti a za ruky som sa všade hanbila. S týmto problémom som bola u viacerých dermatológov, bylinkárov a špecialistov, no každý mi len predpísal silné steroidné krémy s tým, že nevedia aká je príčina a ako sa tohto problému dá zbaviť. Mnohí si dokonca myslia, že je to dané geneticky a človek s týmto problémom musí žiť.

Roky plynuli a môj problém neustupoval. Pred pár rokmi sa mi do rúk (resp. do počítača) dostali informácie o zaujímavom štýle stravovania, ktorý niektorí nazývajú paleo, iní zase praveká diéta. Keďže som vždy rada skúšala nové diéty, i keď nikdy nefungovali, hneď ma táto nová “diéta” oslovila a chcela som ju vyskúšať. Tento rok však už oslavujem s mojou “diétou” naše takmer štvorročné výročie. No i keď som sa dala na toto stravovanie kvôli plavkovej sezóne, najlepšie na nej bolo, že ani nie mesiac po tom, čo som prestala jest obilniny, mlieko a strukoviny, sa mi začal môj ekzém pomaly strácať z pokožky a dnes už po ňom niet ani stopy.

Paleo stravovanie sa mi stalo súčasťou života. Mojou výhodou je, že v Spojených štátoch dostať rôzne dobré produkty, ktoré mi pomohli nahradiť niektoré tradičné ne-paleo potraviny. No najväčšiu zmenu som spravila v tom, že si kupujem viac menej len čerstvé nespracované bio produkty, hlavne kvantum rôznofarebnej zeleniny, ovocia, na tráve kŕmené (grass-fed) mäso a vajíčka, kokosový olej a rôzne druhy orechov na doplnenie energie. No a keď prídu sviatky a oslavy, naučila som sa piecť rôzne paleo dobroty, do ktorých používam namiesto obyčajnej múky múku z kokosu alebo múku z mandlí, ktoré sú samy o sebe výborné a chutia aj ne-paleo hosťom. Dnes už by som sa k môjmu bývalému stravovaniu nikdy nevrátila a odporúčam všetkým, i tým na oko zdravým ľuďom, si túto „diétu“ vyskúšať a posúdiť podľa seba. Ja jej vďačím nielen za vyliečený ekzém, ale aj za viac energie, dobrý spánok, zdravú pokožku a vlasy a dokonca i za ľahšiu celoročnú plavkovú váhu :)

Print Friendly