Ako som už písala, kuracie stehná s kôprom boli pre mňa zážitkom. Som taká, že keď sa pre niečo nadchnem, nechce sa mi toho pustiť. A tak teraz často varím s kôprom.
Kôpor pritom kedysi nepatril medzi medzi moje obľúbené bylinky, skôr naopak. Pri predstave kôprovej omáčky z vajíčkom ma až mrazilo. Avšak pár rokov dozadu som bola v jednej bratislavskej pizzerii, kde som ochutnala pizzu (viem, nie je to veľmi paleo príbeh, ale minulosť je minulosť ), ktorej základ netvorila klasicky paradajková omáčka, ale omáčka smotanovo-kôprová. A to navyše v kombinácii s kuracím mäsom. Musím povedať, že to bol vtedy pre mňa zlomový okamih. Kôpor mi prestal prekážať. Ba naopak. A práve už spomínané kuracie stehná s kôprom mi pripomenuli ešte fakt, že kôpor perfektne chutí aj s mäsom. A to aj v kombinácii s hovädzím…..
Čo potrebujeme:
1 kg hovädzie zadné, nakrájané na tenšie pásiky
4 polievkové lyžice ghee
2 jarné cibuľky, nakrájané na kolieska
150 g pancetty alebo inej slaniny
250 g šampiňónov
3 polievkové lyžice nasekaného kôpru
2 čajové lyžičky dijónskej horčice
2-3 polievkové lyžice kyslej smotany na zjemnenie (nemusí byť)
soľ
čerstvo mleté čierne korenie
Príprava:
Mäso umyjeme a nakrájame na rezance. Osolíme, okoreníme.
V hrnci zohrejeme dve lyžice ghee a zatiahneme mäso (je lepšie si rozdeliť mäso na dve časti, aby sa vám dobre zatiahlo a nepustilo šťavu). Podlejeme malým pohárom vody, prikryjeme a dusíme do zmäknutia (1-1,5 hodiny). Občasne premiešame a podľa potreby prípadne podlievame vodou.
Na panvici s ghee orestujeme cibuľku a pancettu. Pridáme šampiňóny s kôprom a dusíme do mäkka.
K hotovému mäsu pridáme horčicu, dôkladne premiešame a nakoniec vmiešame šampiňónovú zmes. Ak je potrebné dochutíme soľou a čerstvo mletým čiernym korením. Chvíľu ešte povaríme a podávame.
Omáčku je možné zjemniť kyslou smotanou, ktorú primiešame k mäsu úplne nakoniec.