Patria do paleo jedálnička mliečne výrobky či na škroby bohaté zemiaky či ryža? Odpoveď na túto otázku si každý musí nájsť sám. Každý si totiž musí paleo stravovanie prispôsobiť sám sebe. Každý si musí zvoliť cestu, ktorou pôjde. Každý jedinec je iný, každý žije život svojím tempom, každý má iný štýl práce, oddychu, fyzickej aktivity. Navyše musíme brať na zreteľ, že medzi paleo stravníkmi sú aj deti, kojace matky, tehotné, či športovci, u ktorých môže byť na mieste primerane vyšší podiel sacharidov v strave. A v neposlednom rade sa ľudia potýkajú aj s rozdielnymi zdravotnými problémami. Preto odporúčame každému, aby si zvolil tú svoju vlastnú formu palea na základe pozorovania samého seba.
Základné podoby palea:
1. KLASICKÉ PALEO – v zahraničí najrozšírenejšia paleo forma, založená na zdravých tukoch, mäse, vajciach, zelenine a ovocí, zo stravy sa vylučujú zemiaky aj ryža, mliečne výrobky, akékoľvek sladidlá, strukoviny, obilniny, nestabilné rastlinné oleje.
2. AUTOIMUNITNÉ PALEO – klasické paleo + vylúčenie orechov, vajec, ľuľkovitej zeleniny (zemiaky, baklažány, paradajky, papriky), ktoré sú potenciálnymi alergénmi, autoimunitné paleo je vhodné pre ľudí trpiacich istou formou autoimunitného ochorenia.
3. LAKTÓZOVÉ PALEO (primal paleo) – klasická paleo forma, ktorá však akceptuje konzumáciu mliečnych výrobkov za predpokladu, že sa jedná o kvalitné výrobky (výrobky z mlieka kráv prirodzene chovaných, voľne sa pohybujúcich, spásajúcich pastviny) najmä s vysokým obsahom tuku (vyzreté tvrdé syry) a fermentované mliečne výrobky (jogurt, kyslá smotana, acidofilné mlieko), ktoré často predstavujú každodennú súčasť jedálnička.
4. PALEO PODĽA PERFECT HEALTH DIET (PHD paleo)/ŠKROBOVÉ PALEO – paleo forma, ktorá dvíha latku sacharidového príjmu do hladiny „moderate“. Je založená na myšlienke, že živočíšne zložky nášho jedálnička by mali byť v rovnováhe so zložkami rastlinného pôvodu. Povoľuje príjem sacharidov vo forme škrobov z tzv. “safe starches” (bezpečné škroby). Tvrdí, že konzumácia „safe starches“ je pre nás akceptovateľná, ba snáď aj žiaduca vzhľadom na našu genetickú výbavu (enzým amyláza) a energetické potreby človeka. Medzi tieto bezpečné škroby patria práve ryža a zemiaky. Ako „safe starches“ sa definujú potraviny, ktoré majú síce vyšší obsah sacharidov, ale po tepelnej úprave nie sú pre naše telo toxické (ako napríklad strukoviny alebo iné zrná ako ryža).
5. SLADKÉ PALEO – paleo, u ktorého nájdete v receptoch aj sekciu “dezerty”. V kuchyni je potom, aj keď vo veľmi obmedzenej podobe, povolené používať prirodzené sladidlá ako je med, javorový sirup a pod. Nedá mi neupozorniť, že či už med, javorový sirup ale aj biely či hnedý cukor majú porovnateľný glykemický index tzn. hladinu cukru v krvi zvyšujú podobne rýchlo. Preto odporúčam sladidlá používať veľmi zriedka.
6. NEPOCHOPENÉ PALEO – paleo, pri ktorom si dostatočne nenaštudujete princípy. Paleo, kedy si myslíme, že stačí vysadiť lepok a znížiť príjem sacharidov. Miesto žitného chleba budeme potom jesť mandľový chlieb, miesto sladkého dezertu z múky budeme piecť koláčiky z mandlí, kokosu a medu a mlieko budete usilovne nahrádzať kokosovým mliekom. Na raňajky budeme mať vajíčka a opäť vajíčka. Na obed budeme mať mäso a zase len mäso. A po pár týždňoch celé paleo stravovanie uzavriete tak, že je vám z mandľovej múky a kokosu zle. Nehovoriac o kombinácii takéhoto stravovania s nedostatkom spánku, pravidelnými dávkami stresu či pravidelným prísunom alkoholu. Ak ste práve na tejto forme palea, odporúčam dôkladne preštudovanie základov stravovania a celého životného štýlu palea a „zaradenie sa“ do jednej zo piatich zvyšných podôb palea.