Varíme Paleo

Zelená peruánska omáčka/dip (aji verde)

 


vhodné pre:
laktózové paleo
potenciálne problematické suroviny: crème fraîche resp. kyslá smotana, chilli papričky

IMG_1512sv

Koriander je veľmi výrazná bylinka bežne používaná v thajskej, indickej či vietnamskej kuchyni. A presne v takýchto, pre nás exotickejších jedlách, aj výborne chutí. Ja napríklad obľubujem koriander v kombinácii s kokosovým mliekom a v kombinácii s mierne pikantnou chuťou. Príkladom môže byť pikantná thajská kuracia polievka. Naopak, keď je čerstvý koriander použitý nevhodne, môže nám dokonale pokaziť chuť jedla. Aj keď sa jedná o tú istú rastlinu, nieje možné zamieňať plody koriandru – guľôčky (korenie) so zelenými listami koriandru (bylinka), pretože disponujú úplne odlišnými chuťami.

Práve o koriandri som sa rozpísala preto, že lepšia príležitosť sa mi už pravdepodobne nenaskytne. Do zelenej omáčky/dipu ide totiž veľmi veľké množstvo tejto bylinky a dodáva jej nezameniteľnú charakteristickú chuť, ktorej sa, aj vďaka ostatným použitým surovinám, nedá odolať.A to si dovolím tvrdiť, že tentokrát nepohrdnú koriandrom ani jeho zarytí odporcovia. Dip je neskutočný! A dá sa použiť nielen k peruánskemu kurčaťu ale aj k pečeným sladkým zemiakom, k pokrájanej surovej zelenine či k pečenému mäsu.

Čo potrebujeme:

2-3 chilli papričky zelené (druh a počet volíme podľa nárokov na pikantnosť, pikantnosť znížime aj odstránením jadierok)
1 veľký trs čerstvého koriandru (kúpite v Tesco, použila som jedno celé balenie, cena 1,19 eur), posekaný na drobno
2 strúčiky cesnaku, posekané na jemno
125 ml domácej majonézy
75 ml Crème fraîche príp. nahradíme kyslou smotanou s čo najvyšším obsahom tuku
1/2 čajovej lyžičky soli
1/8 čajovej lyžičky čerstvo mletého čierneho korenia
1 polievková lyžička šťavy z limetky
2 polievkové lyžice olivového oleja

Príprava:

Všetky ingrediencie okrem olivového oleja vložíme do mixéra a mixujeme, až kým je zmes úplne hladká. Nakoniec pomaly za stáleho chodu mixéra pridávame olivový olej.

Takto pripravenú omáčku vychladíme v chladničke. Vychladený dip má hustú konzistenciu.

IMG_1461IMG_1477IMG_1486IMG_1493IMG_1514svIMG_1544bIMG_1559

Print Friendly

Tagged , , , ,

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *