Varíme Paleo

Zázvorové pivo (ginger ale)

 

vhodné pre: všetky druhy palea
potenciálne problematické suroviny:

IMG_0161
Podniky sa dnes predháňajú v ponuke domácich limonád. Jednoducho nie ste in, pokiaľ v nápojovom lístku nefiguruje niekoľko druhov limonád. Väčšinou ide len o sladkú vodu ochutenú mätou, bazou, citrónom či zázvorom. Čistá voda nám už jednoducho nestačí. Potrebujeme niečo sladšie. Niečo chutnejšie. Preto sú už pár rokov veľmi populárne aj sladké “pivá”. Nepopieram, chutia skvelo, sú osviežujúce. Avšak treba si vždy uvedomiť, že obsahujú cukor. A jeho konzumáciu v takejto podobe považujem za zbytočnú. Osobne radšej “hreším” nejakým paleo koláčikom.
Samozrejme vyvstáva otázka, čím sa osviežiť počas horúčav, ktoré nás trápia napríklad v týchto dňoch. A ja mám jednoduchú odpoveď. Zázvorovým pivom. Jedná sa o prirodzene fermentovaný nápoj, vyrábaný zo zázvoru, cukru a citrónovej šťavy, ktorý má blahodárne účinky na našu črevnú mikroflóru a tak na našu celkovú vitalitu. Jeho príprava je jednoduchá, aj keď pri prvej príprave trochu náročnejšia na čas. Ale výsledok stojí za to. S ľadom totiž tento nápoj chutí skvele, osviežujúco a lahodne. A čo je dôležité, zvyškový cukor v pive je nízky. Živé kultúry, ktoré sa kultivujú behom fermentácie, ho totiž spotrebovávajú.
Príprava zázvorového piva začína prípravou tzv. ginger bug, ktoré sa potom používa na prípravu samotného piva. Túto kultúru udržujete živú a môžete ju opätovne použiť. Postupovala som podľa tohoto postupu  a musím povedať, že recept je skvelý.

Príprava (2 litre nápoja + kultúra pre ďalšie použitie):

Príprava štartovacej kultúry (ginger bug)

2-3 polievkové lyžice čerstvého nastrúhaného zázvoru (ak je dobrej kvality, nemusíte šúpať) + ďalší na živenie kultúry
2-3 polievkové lyžice hnedého cukru + ďalší na živenie kultúry
500 ml odstátej vody

V litrovej nádobe zmiešame nastrúhaný zázvor, cukor a vodu. Premiešame drevenou alebo umelohmotnou lyžicou/vareškou. Nádobu prikryjeme plátnom a stihneme gumičkou.Takto zabezpečíme cirkuláciu vzduchu v nádobe.

Každý deň následujúcich päť dní  budeme postupovať tak, že ku kultúre pridáme 1 polievkovú lyžicu strúhaného zázvoru a 1 polievkovú lyžicu hnedého cukru a premiešame.

Behom kultivácie sledujeme, či je kultúra aktívna. Ak je živá, roztok sa bude zakaľovať a “bublinkovať”. Tak isto bude jemne voňať po kvasinkách. Ja som kultivovala 5 dní, podľa potrieb ale môžeme kultiváciu predĺžiť na 7-8 dní. Ak vidíte, že roztok nepracuje, musíte začať od znova. Dávajte pozor, aby ste v blízkosti nádoby s kultúrou nemali inú kultúru, ktorá by ju mohla kontaminovať.

Takto pripravenú kultúru následne používame pre prípravu fermentovaného piva v pomere 125 ml (pred odobratím premiešame) na jeden liter vody. Kultúru udržiavame živú tak, že každý deň pridávame 1 čajovú lyžičku strúhaného zázvoru a 1 čajovú lyžičku cukru, ak ju skladujete pri izbovej teplote. Ak kultúru premiestnite do chladničky, treba ju taktiež živiť, ale stačí jeden krát do týždňa pridať 1 polievkovú lyžicu zázvoru a 1 polievkovú lyžicu cukru. Pred jej opätovným  použitím ju treba nechať reaktivovať pri izbovej teplote, pričom kultúru živíme postupom uvedeným vyššie.

Príprava zázvorového piva

2 l vody
2,5 – 5 cm kúsok zázvoru, očistený a postrúhaný, množstvo si regulujeme podľa chuti
1/2 hrnčeka štartovacej kultúry
1/2 hrnčeka citrónovej šťavy
100 g cukru
1/2 čajovej lyžičky soli

750 ml vody zmiešame v hrnci s cukrom, zázvorom a soľou, privedieme k varu a varíme približne 5-10 minút. Pridáme zvyšnú vodu (1250 ml) a necháme vychladnúť. Pridáme citrónovú šťavu a štartovaciu kultúru. Premiešame a plníme do fliaš so vzduchotesným uzáverom.

Necháme pri izbovej teplote kultivovať najmenej 2-3 dni. Hotové pivo precedíme do fliaš a vzduchotesne uzatvoríme (ideálne sklenená fľaša ale postačí aj PET fľaša s uzáverom).

Dôležité! S dĺžkou fermentácie môžeme experimentovať. Prirodzené ukončenie fermentácie nastáva vtedy, keď kultúra spotrebuje všetky živiny. Nemám zatiaľ odsledované, po koľkých dňoch k tomu dochádza. Zastaviť ju však môžete kedykoľvek tak, že pivo presuniete do chladničky alebo že ho vypijete :). Je potrebné si však uvedomiť, čím dlhšia fermentácia, tým menej cukru bude pivo mať a bude viac “šumivé”. S dĺžkou fermentácie sa zvyšuje ale obsah alkoholu. Pri krátkej fermentácii je alkohol zanedbateľný, ale pre istotu neodporúčam hneď sadnúť za volant :).

Proces fermentácie treba kontrolovať, nezabúdame na ňu a kontrolujte, či nie je fľaša veľmi natlakovaná, aby nám nepraskla. Taktiež, fľašu otvárame na mieste, kde nám nevadí prípadné mierne vyšumenie piva z fľaše. Ja som kultivovala 3 dni, pričom som fľašu otvárala raz za deň, aby som uvoľnila tlak. Zistila som však, že pivo sa nesýti tak rýchlo a tak už teraz nechávam fermentovať tri dni bez otvárania, čím sa vyvarujem aj zbytočnému “odbublinkovaniu”. Každopádne, ak vyrábate pivo prvýkrát, kontrolujte množstvo CO2 vo fľaši a optimalizujte proces na svoje podmienky aj podľa vlastných chuťových preferencií (stupeň nasýtenia piva, kyslosť, obsah alkoholu a jeho celková chuť). Neplnte fľašu úplne do plna!

IMG_0009-2 IMG_0157IMG_0145

Print Friendly

Tagged ,

Related Posts

2 thoughts on “Zázvorové pivo (ginger ale)

    • Mirka Post author

      Nepresne som sa v recepte vyjadrila. Voda s cukrom a zázvorom sa privedie k varu a varí sa na strednom plameni 5-10 minút. Tak nech dobre kvasí, držím palce.

       
      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *