Varíme Paleo

Ghee – prepustené maslo

 


odporučené pre:
klasické paleo
potenciálne problematické suroviny:

IMG_3469
O Ghee sa píše, že je to klarifikované maslo pochádzajúce z južnej Ázie. Recepty na jeho prípravu ale nájdeme aj v kuchárkach našich babičiek pod názvom prepustené maslo. Je však pravdou, že hlavne v Indii a Nepále je tento druh masla nepostrádateľnou súčasťou kuchyne. Naopak naša slovenská kuchyňa ako keby na toto maslo zabudla. A to je veru veľká škoda. Takto upravené maslo – zbavené proteínov, cukrov a vody –  totiž veľmi výrazne rozširuje pole svojho možného použitia. Tu sú jeho hlavné benefity.

Ghee je ideálny tuk na vyprážanie. Teplota, pri ktorej začína dymiť (smoke point) je totiž 252 °C,  čo je dosť nad teplotu, ktorú pri vyprážaní dosahujeme (200 °C). Smoke point klasického masla sa pohybuje medzi  121–149 °C.

V slovenskej kuchyni najbežnejšie používaný olej na vyprážanie, slnečnicový, má smoke point 232 °C.

Ghee neobsahuje mliečne proteíny (kazeín) ani laktózu. Preto si na tomto masle môžu pochutnávať aj ľudia netolerujúci mliečne bielkoviny.

Má vynikajúcu orieškovú chuť, ktorá nepokazí žiadne jedlo. Preto ho aj ja používam v kuchyni veľmi často.

Ghee je zdraviu prospešné. Aj keď vám ešte stále väčšina lekárov a odborníkov bude tvrdiť opak (koľko z nich číta aktuálne vedecké žurnály? Asi už len na Slovensku lekári tvrdia, že soľ zvyšuje krvný tlak…). Tí vás budú strašiť vysokým obsahom saturovaných tukov a cholesterolu. Celý problém celkom dobre opísal autor tohto článku. My sa budeme problematike tukov venovať v samostatnom článku.

Ghee stimuluje sekréciu kyselín v žalúdku a napomáha tak tráveniu. Klasické maslo a iné oleje naopak spomaľujú tráviace procesy a môžu zaťažovať žalúdok.

Ghee je bohaté na antioxidanty a podporuje aj vstrebávanie vitamínov a minerálov z potravy.

Ghee sa dáva do spojitosti aj s posilňovaním schopnosti sa učiť a rozvíjaním pamäti.

V Indii je bežnou súčasťou krémov na zjemňovanie pokožky a aj liečiv napomáhajúcim hojiť rôzne vriedky a pľuzgiere.

Čo potrebujeme:

500 g klasického masla

Maslo vložím do hrnca a privediem ho pomaly k varu (na miernom ohni). Maslo nechávam len  prebublinkávať, nesmie bujaro vrieť, aby sa nám nespálilo. Počas tohto procesu sa na hladine začne tvoriť biela pena, ktorú odoberáme. Farba masla sa bude postupne meniť na bledožltú. Stiahneme plameň a pokračujeme v odoberaní peny, až kým sa maslo nevyčíri a jeho farba sa nezmení na zlatistú. Ghee necháme vychladnúť a následne ho precedíme, aby sme sa zbavili nečistôt usadených na dne hrnca. Skladujeme v chladničke vo vzduchotesnej nádobe, aby sme predišli oxidácii a tým jeho znehodnoteniu.

postup1

IMG_1100-2

IMG_1104-2

postup5IMG_1134IMG_3495

Print Friendly

Tagged , ,

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *